Монитор за контрол на качеството на въздуха SMARTCN BC69, Бял

Описание

Устройството предствлява преносим уред, скойто можете бързо и лесно да установите най важните показатели на въздуха в помещенията в които живеете или работите.Снабдено е с USB кабел и адаптор, с които може да заредите вградената литиево йонна батерия.След стартиране е необходимо уредът да бъде поствен на проветриво място за да се калибрират измерваните стойности.

ИЗМЕРВАНИ ПОКАЗАТЕЛИ за чистотата на въздуха

  • СО2 - въглероден двуокис;
  • TVOC - общ обем летливи органични съединения;
  • НСНО - формалдехид;
  • РМ2.5 и РМ10 - налични прахови частици;
  • AQI - сумарен общ индекс за качеството на въздуха;
  • ТЕМР - температура на въздуха;
  • HUM - влажност на въздуха.

По долу може да намерите детайлна информация за причининителите на замърсяването на въздуха и граничните стойности на различните измервани показатели.

Интересни газове за качеството на въздуха в помещенията

Летливи органични съединения - TVOC

В днешната епоха на 21 век повечето хора предпочитат да прекарват времето си в затворени среди, като търговски центрове, закрити ресторанти, домове, офиси и др.

Има голяма вероятност количеството на невидимите замърсяващи частици в затворена среда да е много по-голямо от замърсяването извън тези места.

Изпаряващите се и изпаряващи съединения, известни още като летливи органични съединения (ЛОС) се излъчват от няколко процеса като готвене, горене, отделяне на няколко вида газове, дим, образуван от тютюн, домакински мебели, строителни материали и замърсяване от трафик. В зависимост от интериорната декорация една стая може да бъде замърсена с различни органични съединения едновременно.Такива могат да бъдат: аерозолни спрей продукти за някои бои, козметика,автомобилни изпускателни продукти, кожени обработки, разредител на бои, маслени бои, препарати за премахване на петна, аерозолни / течни продукти от насекоми, спиртни напитки, мебелни лакове, разтворители, каучук, тютюнев дим, освежители за въздух, дезодоранти и.т.н.

 

Наличието им над определени норми може да доведе до:

 

  • Личен комфорт - Повишените нива на TVOC могат да причинят главоболие и дразнене при някои чувствителни хора, особено деца;
  • Възприемане на чистотата -лошите миризми и застоялият въздух могат да се възприемат като липса на чистота и може да накара хората да се чувстват неудобно и да да загубят способността да възприемат аромати, ако са често изложени на миризми;
  • Здраве - Някои TVOC са канцерогени (напр. формалдехид), други са дразнители в при по-високи нива (напр. толуен);

 

Сред всички тях , формалдехидът (HCHO) е един от най-разпространените замърсители, често срещани в замърсената ни среда, както в затворена, така и в открита среда.

Формалдехидът е неусложнено химично съединение, което се състои от одород,кислород и въглерод. Формалдехидът е химикал, който няма цвят, е запалим, означава, че може бързо да се запали и има силен аромат, който се използва в строителните материали и за производството на много артикули за ежедневна употреба. Формалдехидът е обявен за приеман канцероген за човека (причиняващ рак материал) от Международната агенция за изследвания на рака и като предсказуем канцероген за човека от Агенцията за защита на околната среда на САЩ.

Нивата на формалдехид са по-високи при следните три условия:

  • Домове с пушачи -димът, съставен от изгорен тютюн, задържа формалдехид. Ако някой пуши тютюневи изделия, тогава димът може да е съществената причина за формалдехид в дома им.
  • Нови жилища и офиси с ново обзавеждане - пресовани дървени продукти, като плочи от дървесни частици, ПДЧ със средна плътност които използват лепило отделят изобилно количество формалдехид, който намалява с ртечение на времето. Но все пак трябва да минат месеци или дори години, за да се спре напълно отделянето на формалдехид.
  • Лятно време – отделянето на формалдехид се увеличава при по висока околна температура и по висика влажност - Свързани резултати от изследванията показват, че когато температурата в стаята се повиши до 30 ℃, относителната влажност в помещението е 45%, тогава концентрацията на освободен формалдехид във въздуха е 0.223 mg / m³, което надвишава 2.23 пъти от стандарта за качество на въздуха в закрити помещения. Излагането на по-дълъг период от време на околната среда с това химично съединение (концентрация по-висока от 0.1 mg / m3) може да бъде опасна за човешкото тяло.

 

 

Мониторинг на CO2 и качество на въздуха в помещенията

Въглеродният диоксид е без цвят и мирис. Той е естествен компонент на околния въздух с концентрация приблизително 400 ppm (части на милион). CO 2 се образува чрез пълно изгаряне на въглеродни вещества с достатъчно количество кислород. Също така се образува в организмите на живите същества като продукт на клетъчното дишане. При високи концентрации до 1000 ppm CO 2 може да има значителен отрицателен ефект

CO 2 се счита за основен параметър на антропогенното замърсяване на въздуха, тъй като повишаването на концентрацията на CO 2 в помещение корелира с увеличаване на интензивността на миризмите, които са продукт на човешкия метаболизъм. По този начин съдържанието на CO 2 във въздуха в помещенията пряко отразява интензивността на използването му. Той може да служи и като насока за други регулирани зони, като планиране на размера на ОВК системи или инструкции за вентилация в активно използвани естествено проветрявани зони като класни стаи или заседателни зали.

В използваните помещения концентрацията на CO 2 зависи главно от следните фактори:

  • Броят на хората в стаята, обемът на стаята
  • Потребителска активност в стаята
  • Времето, което потребителите прекарват на закрито
  • Процеси на вътрешно горене
  • Въздушен обмен и обемен поток на външния въздух

Бързото увеличаване на CO 2 в помещенията е типична последица от присъствието на голям брой хора в относително малки помещения (например заседателни зали, конферентни зали или класни стаи) с ниски скорости на обмен на въздух.

Критичните концентрации на CO 2 са склонни да съществуват едновременно с други фактори на замърсяване на въздуха, особено с неприятни миризми от пот или козметика и микроорганизми. В запечатани помещения с много нисък обмен на въздух концентрацията на CO 2 може да се повиши дори в присъствието на много малко хора (например в апартаменти или офиси).

И в двата случая CO 2 влияе пряко върху усещането за комфорт на закрито. Европейското сътрудничество (ECA) определя следните нива на недоволство от климата въз основа на моделни изчисления. Започвайки от 1000 ppm, около 20% от потребителите на закрито може да са недоволни и този брой ще нарасне до около 36% при 2000 ppm.

 

ВЪГЛЕРОДЕН ОКСИД – CO

Въглеродният оксид е безцветен газ, който няма миризма. Получава се при непълно горене на въглеродсъдържащи материали. Въпреки че повечето смъртни случаи са следствие на пожар, готварските печки, преносимите отоплителни уреди и отпадните автомобилни газове допринасят за около 30% от тях. Обикновено става въпрос за повреда във въпросния уред или опит за самоубийство.
Интоксикация с въглероден оксид се наблюдава и при инхалиране на пари, съдържащи метиленов хлорид - летлива течност, съдържаща се в разтворители. Кожният контакт с метиленовия хлорид няма сериозни системни ефекти, но предизвиква сериозни изгаряния на кожата. Черният дроб метаболизира около 1/3 от инхалирания метиленов хлорид до въглероден оксид. Метиленов хлорид се натрупва в тъканите, което води до повишени концентрации на въглероден оксид два пъти по-дълго отколкото при директно инхалиране на CO.

 

Финни прахови частици – PМ2.5 и PМ20


Прахът е основен атмосферен замърсител на въздуха. Вредният му здравен ефект зависи главно от размера и химичния състав на суспендираните прахови частици, от адсорбираните на повърхността им други химични съединения, в това число мутагени, ДНК - модулатори и др., както и от участъка на респираторната система, в която те се отлагат.Основни източници на прах са промишлеността, транспорта и енергетиката.

Прахът постъпва в организма предимно чрез дихателната система, при което по-едрите частици се задържат в горните дихателни пътища, а по-фините частици (под 10 mm - ФПЧ10) достигат до по-ниските отдели на дихателната система, като водят до увреждане на тъканите в белия дроб. Деца, възрастни и хора с хронични белодробни заболявания, грип или астма са особено чувствителни към високи стойности на ФПЧ10.
Вредният ефект на замърсяването с прах е по-силно изразен при едновременно присъствие на серен диоксид в атмосферния въздух. Установено е тяхното синергично действие по отношение на дихателните органи и откритите лигавици. То се проявява с дразнещо действие и зависи от продължителността на експозицията. Кратковременната експозиция на 500 mg/m3 прах и серен диоксид увеличава общата смъртност при населението, а при концентрации наполовина по-ниски се наблюдава повишаване на заболяемостта и нарушаване на белодробната функция. Продължителната експозиция на серен диоксид и прах се проявява с повишаване на неспецифичните белодробни заболявания, предимно респираторни инфекции на горните дихателни пътища и бронхити - при значително по-ниски концентрации от ( 30 - 150 mg/m3), което е особенно силно проявено при деца. Най-уязвими на комбинираното въздействие на праха и серния диоксид са хронично болните от бронхиална астма и от сърдечно-съдови заболявания.

 

Наредба №12 от 15 юли 2010 г. (обн. ДВ, бр. 58 от 30 юли 2010 г.) определя норми за пределно допустими концентрации (ПДК) за фини прахови частици. Въведените ПДК целят предпазване от техния вреден ефект върху здравето на хората и околната среда. Регламентирани са следните норми за фини прахови частици:

ФПЧ10
- СДН - 50 мкг/м3 (да не бъде превишавана повече от 35 пъти годишно);
- СГН - 40 мкг/м3

ФПЧ2.5
- СГН - 25 мкг/м3

 

Виж и: Климатици

Спецификации

Общи характеристики

Тип монтиранеСвободно стоящ
Предназначен заПречистване
МатериалABS
Съдържание пакетНаръчник за употреба Адаптер за зареждане USB 1 x контролен блок
ЦвятБял

Технически характеристики

Тип филтърбез филтър
Препоръчителна площ на помещение100 м²
Максимална мощност0 W
Захранващо напрежение5 V
Поток на въздух0 l/h
Тип контролен панелДигитален

Размери

Дължина192 мм
Публикувана от PELIKAN DTM / 29-08-2024